Issey Miyake-ra emlékezünk
Augusztus 5-én, 84 évesen meghalt Issey Miyake. Ő volt az első japán tervező, aki Párizsban mutatott be kollekciót és aki a redők hercegeként vált ismertté. Origami-szerű formaterveivel, hajtogatott szoknyáival és ruháival, merész stílusával és innovatív szabásaival méltán vált a divatvilág egyik legismertebb alakjává.
Halálát kedden jelentette be a Miyake Design Studio, amely azt közölte a japán sajtóval, hogy halálának oka, májrák volt.
Kazunaru Miyake 1938. április 22-én született. Túlélte az 1945. augusztus 6-án szülővárosára, Hirosimára ledobott atombombát. Édesanyja 3 évvel később, az atombomba okozta sugármérgezésben halt meg. 10 éves korában csontvelő-betegség alakult ki nála, aminek következtében erősen bicegett.
„Ott voltam, és csak 7 éves” – írta Mr. Miyake a The New York Times-ban 2009-ben megjelent véleményesszéjében.
„Amikor behunyom a szemem, még mindig olyan dolgokat látok, amiket soha senkinek nem szabadna megtapasztalnia: élénkpiros fényt, a fekete felhőt nem sokkal ezután, az emberek minden irányba rohantak, és kétségbeesetten próbáltak menekülni. Emlékszem mindenre.”
Miyake ritkán beszélt arról a napról, illetve életének egyéb, ide vonatkozó történéseiről. „Szívesebben gondolok olyan dolgokra, amelyek teremtenek, nem pedig elpusztítanak, és amelyek szépséget és örömet hoznak az életbe.” – írta az esszében.
1963-ban diplomázott a tokiói Tama Művészeti Egyetemen, ahol formatervező szakon végzett, mert akkoriban, ott még nem volt elérhető a divat, mint tanulmányi kurzus.
1965-ben Párizsba költözött, ahol Guy La Roche és Givenchy asszisztenseként dolgozott. Ott volt tanúja az 1968. májusi diáktüntetéseknek, amelyek arra inspirálták, hogy olyan ruhákat készítsen, amelyek mindenki számára elérhetőek és nem csak a pénzes elit engedheti meg magának.
Nem sokkal azután, hogy 1970-ben beindította tervezőstúdióját, Mr. Miyake a divatvilág sztárjai közé emelkedett, amit a keleti és nyugati hatások fúziójával, valamint a természetes és szintetikus anyagokkal való kísérletezéseivel érdemelt ki. Inspirációit leginkább a japán kultúrából, valamint a kortárs és klasszikus művészetekből, elsősorban a festészetből merítette. Ruhái dinamikusak és színesek, a hagyományos utcaképtől merészen eltérőek, ennek ellenére egyik legismertebb munkája mégis az a fekete garbó, amely az Apple társalapítójának, Steve Jobs-nak a jelképévé vált.

IsseyMiyake Collection from 2021
„Számomra a ruhák nem lehetnek olyan dolgok, amelyek korlátozzák vagy körülzárják a testet. A ruháknak szabaddá kell tenniük az embert, és úgy kell érezniük, mintha önmagunk lennénk” – mondta egy 1988-as előadásában a Rutgers Egyetemen. „Úgy gondolom, hogy ez az egyik legjobb módja a test és az elme felszabadításának és kifejeződésének. Az emberek megveszik a ruhákat, és a ruhák a viselőjük kreativitásának eszközeivé válnak.”
Gyakran hangsúlyozta, hogy nem tartja magát divattervezőnek, nem szerette ezt a kifejezést használni. „Bármi, ami divatban van, túl hamar kimegy a divatból éppen ezért nem csinálok divatot, én ruhákat készítek” – mondta 1998-ban a ParisVoice magazinnak.

Issey Miyake Autumn Winter 2020/21 Fashion Show
Miyake urat Japánban kitüntették egy olyan globális márka létrehozásáért (Miyake Design Studio), amely hozzájárult az országimázs fejlesztéséhez és ahhoz, hogy Japán, a divat és a popkultúra nemzetközi szinten is kiemelkedő szereplője legyen. Részese és vezére volt egy forradalmi művészeti hullámnak, amely megismertette a japán divatot az egész világgal, és olyan kortás tervezőket emelt fel, mint Yohji Yamamoto vagy Rei Kawakubo. 2010-ben megkapta a Kultúra Rendjét, az ország legmagasabb művészeti kitüntetését.
Irodája megerősítette, hogy Miyake privát temetését már megtartották, és más szertartásokat az elhunyt kérésére nem fognak tartani.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/08/utmutato-a-ruhazati-trendekhez/” ][/hm_embed]
Source: https://www.nytimes.com/2022/08/09/fashion/issey-miyake-dead.html
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén